• Ćićarija - Novačka pećina od sela Dane

    Subota, 18. prosinca 2021.
    Novačka pećina
    sa nadmorskom visinom 630 m je poznati arheološki lokalitet i nalazište u Općini Lanišće na Ćićariji. Nalazi se sjeverozapadno od sela Dane ispod stare ceste koja povezuje sela Dane i Jelovice, u području zvano Novaština i jedna je od najvećih pećina na  području Ćićarije. Ime je dobila po napuštenom selu Novaki, koje se nalazilo između sela Dane i Jelovice. U povijesnim zapisima prvi put se pećina spominje na topografskim kartama u izdanju Austro-mađarskog vojnog geografskog instituta i na karti talijanskog militarskog geografskog instituta pod imenom “ Grotta D'inferno ” što u prijevodu znači  "paklena špilja", zbog svog pomalo zastrašujećeg izgleda.

    Pećina se sastoji od 3 dijela - središnji nenatkrivini dio koji služi kao ulaz, s desne strane, gledano pri ulasku u pećinu - prema sjeveru  prostrana nadsvođena pećina duga je 50 m, dok je sa lijeve strane natkriveni jugoistočni dio pećine znatno dublji i veće površine i dužine 90 ...

  • Mala Učka-vrhovi_Maj-Balin-Brgud-Mala Učka - Planinarska obilaznica „Po vrhovima Učke i Ćićarije“

    Subota, 27. studeni 2021.
    PD Opatija povodom 70 obljetnice društva  te 145. obljetnice organiziranog planinarstva u Istri, danas je u vizitor Centru na Poklonu za posjetitelje otvorena planinarska obilaznica „po vrhovima Učke i Ćićarije“. Predsjednica PD Opatija Ivana Eterović, obratila se prigodnim riječima planinarima i uzvanicima. Prigodne čestitke uputili su uzvanici. Čast službenog otvaranja pripala je idejnom začetniku nove obilaznice, voditelju Markacističke sekcije PD Opatija, Borisu Petriću.
    Svečanost je zaključena obraćanjem Igora Eterovića iz PD Opatija koji je prisutne upoznao s programom planinarskih tura, prilagođene vremenskim uvjetima. Detalje o otvaranju obilaznice možete pročitati na portalu podučkun.net i na stranici PD Opatija, kao i na mnogim društvenim mrežama.
    Mala četveročlana ekipa u sastavu: Dragica i Matija Perić, Gojko Petković i moja malenkost, zbog loših vremenskih uvjeta nismo imali namjeru priključiti se jednoj od organiziranih grupa koje su vodili službeni vodiči PD Opatija. Odlučili smo se provozati do Male Učke i ...

  • Brest pod Učkom-Veliki Planik-Mali Planik-Županj vrh-Brajkov Vrh-Korita-Brgudac

    Subota, 24.travnja 2021.
    Velika prostranstva i očuvana priroda brdovite Ćićarije nude brojne mogućnosti za planinarenje i uživanje u prirodi. Mnogobrojna sela smještene podno obronaka Ćićarije su oduvijek bila važni punktovi – ishodišta pohoda za brojne planinarske izlete i uspone po vrhovima Ćićarije. Ovog puta, Jure i ja, odlučili smo provesti lijepi i sunčani dan na svježem zraku u Istri na grebenu Ćićarije i popeti se na četri vrha slijedećom kružnom rutom: Brest pod Učkom-Veliki Planik-Mali Planik-Županj vrh-Brajkov Vrh-Korita-Brgudac.

  • Željeznička postaja Rukavac-Beljač-Vedež-Majkovac-Zvončev vrh-Vedež-Veprinac

    Srijeda, 21. travnja 2021.
    Još jedan lijepi dan proveden sa prijateljem Mladenom, na manjim vrhovima u zaleđu Matulja i Veprinca. Tom prilikom odabrali smo slijedeću rutu: Željeznička postaja Rukavac – Beljač – Vedež - Majkovac – Zvončev vrh. Povratak istim putom do Vedeža i  nastavak do Veprinca.

    Ovo su vrhovi koje se ne ističu po svojoj visini i nemaju posebno lijepih vidika, ali imaju odliku lakog pristupa, nisu zahtjevni i ugodni su za ležerno planinarenje i održavanje kondicije, koje se odvija istočnim padinama Ćićarije u zaleđu između Veprinca i Matulja kroz lijepe predjele prekrivene bukovom šumom.

  • Naselja u zaleđu Medveje-kružna ruta

    Petak, 16. travnja 2021.
    U planiranju ovog izleta predvidio sam (planinarski neopravdano) manji posjet selima i napuštenim zaselcima u zaleđu Medveje. Kružna tura osmišljena je na slijedeći način i obuhvaća posjet slijedećim naseljima: Medveja-Lovranska Draga-napušteni zaselak Visoče i napušteni zaselak Kalić-Marceli-Sv. Anton-Kraj-Medveja. Na kraju kad se sve sumira, u svim ovim selima i zaselcima osjeti se spoj čovjeka i planine, spoj prošlosti, tradicije i netaknute prirode.

  • Ćićarija i njenih pet vrhova na sjeveroistočnoj strani

    Ponedjeljak, 05. travnja 2021.
    Ćićarija je brdovita visoravan  smještena u sjevernom i sjeveroistočnom kopnenom dijelu poluotoka Istre, pruža se u smjeru dinarskog gorja od sjeverozapada, od slovenske granice prema jugoistoku do prijevoja na Poklonu i Veprinca. Duga je oko 45 km, a široka 10 do 15 km.
    Velika prostranstva i očuvana priroda brdovite Ćićarije nude brojne mogućnosti za planinarenje i uživanje u prirodi. Stoga, za ishodišnu točku pohoda odabrali smo mjesto Veprinac, budući da je Veprinac oduvijek predstavljao važan punkt – ishodište  pohoda za brojne planinarske izlete i uspone po vrhovima Ćićarije. Ovog puta odlučili smo se popeti na pet vrhova Ćićarije - slijedećom kružnom rutom: Veprinac-Zvončev vrh-Budišinac-lovačka kuća Brdo-Brložnik-Orlove stijene-Vetve

  • Gorja.net_Račja Vas-Orljak-Korita-Županj Vrh-Veliki Planik-Veprinac

    Utorak, 30. travnja 2021.
    Za ovaj planinarski izlet za ishodišnu točku pohoda odabrali smo  Račju Vas, selo smješteno u sredini, podno obronaka grebena Ćićarije na nadmorskoj visini 690 m. U središtu sela nalazi se crkva Blažene Djevice Marije, pored koje je uređen izvor pitke vode. Ruta ovog izleta osmišljena je na slijedeći način: Račja Vas-Orljak-Korita-Županj vrh-Veliki Planik-Veprinac. Za ovu osmišljenu rutu trebala su nam 2 automobila. Jedan smo ostavili na Veprincu, a sa drugim smo se dovezli do Račje Vasi.

    Orljak je prvi vrh u nizu ove planirane rute. Na sjeverozapadnom dijelu Ćićarije, Orljak je najviši vrh s nadmorskom visinom (1106 m).To je obla travnata glavica s nekoliko stijena. Na južnoj strani vrh je strmo odsječen stijenama koje se obrušavaju prema Lanišću. Vrh je obilježen velikim metalnim križem, postavljen 2013 godine, natpisom imena vrha i nadmorskom visinom, tu je i metalna kutija s upisnom knjigom i žigom IPP-a. Metalni ...

  • Brgudac-Korita-Brajkov vrh-Županj vrh-Brgudac

    Četvrtak, 25. ožujka 2021.
    Velika prostranstva i očuvana priroda brdovite Ćićarije nude brojne mogućnosti za planinarenje i uživanje u prirodi. Brgudac (722 m) je oduvijek predstavljao važan punkt – ishodište  pohoda za brojne planinarske izlete i uspone po vrhovima Ćićarije. Stoga, ova mala četveročlana ekipa u sastavu (Dragica, Matija, Gojko i ja), odlučili smo provesti lijep i sunčan dan na svježem zraku u Istri na grebenu Ćićarije i popeti se na dva manja vrha slijedećom kružnom rutom: Brgudac-Korita-Brajkov vrh-Županj vrh-Brgudac.

  • Rt Kamenjak – staza orhideja

    Rt Kamenjak - staza orhideja
    Nedjelja, 7. ožujka 2021.

    Donji Kamenjak i Medulinski arhipelag (puni naziv) je poluotok na krajnjem jugu Istre, dugačak oko 9 km, a širok od 500 do 1600 m, a proteže se u smjeru jugoistoka s vrlo razvedenom morskom obalom dugom oko 30 km prepune uvala, uvalica, rtova i plaža. Poluotok je isprepleten mrežom neasfaltiranih puteva markiranih i nemarkiranih puteljaka, staza koje vode i do najzabačenijih dijelova.
    Prekriven je uglavnom niskim raslinjem i makijom uz nešto borove šume i oranica. Na krajnjem jugu nalazi se sami rt Kamenjak, a u blizini, na moru prema zapadu, je i svjetionik Porer koji se nalazi na istoimenoj hridi. Sagrađen je 1846. i visok je preko 30 m. te je prekrasan  primjer kamene gradnje jadranskih svetionika još iz razdoblja vladavine Austro-Ugarske. Duž staze se nalaze predivne uvale i atraktivne plaže koje okružuju otočići medulinskog arhipelaga. Rt Kamenjak je znamenit po orhidejama i parku ...

  • Vrhovi Ćićarije – Žbevnica, Špičasti vrh i Gomila

    Nedjelja, 14.veljače 2021.
    Velika prostranstva i očuvana priroda brdovite Ćićarije nude brojne mogućnosti za planinarenje i uživanje u prirodi. Na zapadnom dijelu Ćićarije nalazi se posebno lijepi razgledni greben Žbevnica u blizini državne granice Hrvatske i Slovenije -  pruža se u smjeru Dinarskog gorja (sjeverozapad – jugoistok) od granice sa Slovenijom do sela Dana i Vodica te lokalne ceste koja vodi od Bresta prema Trsteniku u dužini 3,6 km. Na njegovom hrptu ističu se tri karakteristična vrha: glavni vrh Žbevnica (1014 m), Špičasti vrh (957 m), te Progan (931 m) – (planinarski nije obrađen).
    Glavno obilježje grebena - prema sjeverozapadu su blagi oblici obrasli niskom travom (pašnjaci), dok su niži dijelovi na južnom i jugoistočnom dijelu strmi i prekriveni šumskim raslinjem. Pored navedenih vrhova u ovom planinarskom izletu pridodali smo i vrh Gomila s nadmorskom visinom (1027 m), a uspon na spomenuti vrh odabrali smo od sela Trstenik te silazak ...

  • Lovranska Draga-Babin grob-Vojak-Visoče-Lovranska Draga

    Nedjelja, 29. studenog 2020.
    Iako je o planini Učka dosta toga napisano, unatoč tome, kratak sažetak za one koji nedovoljno  poznaju ovu prelijepu planinu. Učka je izdvojeni planinski masiv koji se proteže sjeverno od Matulja - Veprinca, prijevoja Poklon, koji je odvaja od Ćićarije sve do Plominskog zaljeva na jugu u dužini 30 km, s najvišim vrhom Vojak 1401 m. Najveći dio masiva Učke proteže se od vrha Vojak, prema jugu s nekoliko značajnih i nižih vrhova: Brgud  908 m, Kremenjak 827 m, Šikovac 780 m i Sisol 835 m. U Hrvatskoj nema planine slične Učki. Strme padine na kojima se izmjenjuju stijene, šume i livade s dalekim i širokim vidikovcima, koji se pružaju sa njezinih vrhova, brojni izvori vode i naselja, izdvojen položaj, te blizina mora čine Učku jedinstvenom i posebnom.

    Tijekom povijesti Učka je imala nekoliko različitih imena. Caldiera je najstariji poznati naziv planine, tako su je zvali Istroromani ...

  • Planinarska staza Buzet- Raspadalica - Buzet

    Četvrtak, 23. srpnja 2020.
    Raspadalica
    je naziv za greben smješten iznad grada Buzeta, na kojem se nalazi istoimeni vrh s nadmorskom visinom 556 m. Staza započinje sa parkirališta trgovačkog centra Plodine s nadmorskom visinom (64 m) a završava s najvišom visinom (556 m), nedaleko od uzletišta Raspadalice, mjesta gdje se okupljaju ljubitelji ekstremnih sportova. Sa Raspadalice prostire se prekrasan pogled na grad Buzet, južni dio Buzeštine i središnje Istre.

  • Poklon-Sklonište Babin Grob-Vojak-Poklon

    Nedjelja, 07. lipnja 2020.
    Fedor i Ja nedjeljni dan predvidjeli smo za penjanje kratkih sportskih smjerova. Obzirom da smo  prethodni tjedan penjali Commicijev Toranj na lokaciji Vela Draga Učka, ovog puta predviđeno je penjanje kratkih sportskih smjerova na lokaciji Kamena vrata kod Buzeta ili Vela Peša kod Platka. No, zbog loših vremenskih uvjeta i mokrih i vlažnih stijena odustali smo od zacrtanog plana. Kako ne bi gubio vrijeme, odlučio sam se prošetati po obroncima Učke radi održavanja fizičke kondicije. Izabrao sam jednu kraću kružnu turu: od planinarskog doma na Poklonu preko partizanske bolnice i Dolića do skloništa Babin Grob. Od Skloništa na vrh Vojak i silazak do Poklona.

  • Kanjon Draškog potoka - Od ušća u Mošćeničkoj Dragi do Velesovog slapa -Voloski kuk iznad Trebišća

    Ponedjeljak, 4. svibnja 2020.
    Kanjoni Mošćeničke Drage, Medveje i Ike tri su najveća i najdublje usječena kanjona formirana na istočnim padinama planine Učke. Ovi su potoci dobrim dijelom godine suhi a veće količine vode javljaju se u razdobljima s obilnim kišama ili kada se naglo otapa snijeg na Učki, zbog čega takve tokove i nazivamo bujičnim. Liburnijske bujice, pa tako i Mošćenička Draga – Draški potok u novije vrijeme su dodatno oslabljene jer su glavni izvori kaptirani, a njihove vode usmjerene za potrebe vodoopskrbe naselja Liburnije.

    Potok Mošćeničke Drage ili Draški potok
    Duboko usječena udolina Draškog potoka ili samo Potoka od svog izvora u području Valbata ispod masiva Učke i Suhog vrha pruža se u smjeru jugozapad-sjeveroistok te se u more ulijeva u Mošćeničkoj Dragi, stvarajući jednu od najvećih i najljepših plaža na sjevernom Jadranu. Potok ima 5 pritoka, tzv. potočina. 

    Odlikuje se mnogobrojnim bujičnim aktivnostima, osobito u gornjem ...

  • Kružna tura: Zagrad-Majkovac-Beljač-Orjak-Zagrad

    Subota, 09. svibnja 2020.
    Još jedan lijep i sunčan dan proveden s prijateljima na manjim vrhovima na obroncima Učke i Ćićarije. Tom prilikom napravili smo slijedeću kružnu turu: Zagrad – Vidikovac (zvan balkon) iznad Zagrada – Majkovac – Beljač – Orjak – Zagrad. Ovo su vrhovi koje se ne ističu po svojoj visini i nemaju posebno lijepih vidika, ali imaju odliku lakog pristupa, nisu zahtjevni i ugodni su za ležerno planinarenje i održavanje kondicije koje se odvija istočnim padinama Ćićarije u zaleđu između Veprinca i Matulja kroz lijepe predijele prekrivene bukovom šumom.

  • Lisina - kružna tura-Bivši pl. dom Stanko Jurdana – vrhovi - Lisina -Šija - Vodička griža - Crni vrh - pl. dom

    Četvrtak, 13. veljače 2019.
    Lisina s najvišim vrhom Šija 1241 m
    (u uporabi je i domaći naziv Gomila) je šire područje u sastavu Ćićarije i dio Kastavske šume. Vrh Lisina (1183 m) je drugi vrh po visini, po čemu je cijelo ovo područje dobilo ime. Naziv Lisina je arhaično - staro hrvatsko ime koje označava veći travnati proplanak. Na području Lisine nalazi se poznata planinarska obilaznica  pod nazivom „Lisinski put“ (LP), koju je trasiralo i markiralo PD Lisina iz Matulji. Trasa LP-a je dugačka 32,6 km (duža varijanta), odnosno 31,1 km (kraća varijanta). Na ukupnoj dužine trase nalazi se 11 KT-a. Na stazi LP-a postavljeno je ukupno 38 stupova i 103 tipska smjerokaza. Skraćena oznaka obilaznice je LP – (kombinacija slova L i okrugle planinarske markacije -

     

  • Kanjon potoka Banine-od ušća u Iki do izvora pod Grnjačem

    Četvrtak, 23. travnja 2020.
    Na padinama Učke s njene istočne strane je više dugih duboko usječenih bujičnih dolina i potoka, od kojih posebno možemo izdvojiti najdulje bujične potoke koji utiču u more u Mošćeničkoj Dragi, Medveji i potok Banina koji utiče u more u Iki. Ovi su potoci dobrim dijelom godine suhi a veće količine vode javljaju se u razdobljima s dovoljno obilnim padalinama, zbog čega takve tokove i nazivamo bujičnim. Ovdje smo fokusirani na potok Banina.

    Potok Banina  (u uporabi je i domaći naziv Banjina) izvire na Učki na platou Rečina podno vrha Grnjač, na nadmorskoj visini 750 m,  a utječe u more u Iki. Dužina potoka je 7,5 km. Na putu do mora stvara bujičnu dolinu u kojoj je duboko usječen kanjon, koji na svom putu tvori visoke klisure, tjesnace, mnogobrojne kaskade, malene brzace, slapove i slapiće koji se slijevaju u manja sićušna jezerca, koja ovom kanjonu daje posebnu ...

  • Kružna tura: Lovranska Draga-Visoče-Babino sklonište-Suhi vrh-Lovranska Draga

    Srijeda, 15. travnja 2020.
    Još jedan lijep i sunčan dan izmamio je  Rudija i mene da se prošetamo  obroncima Učke s njene istočne strane. Osnovni cilj bio je popeti se na Suhi vrh, drugi vrh po visini na Učki. Temeljem toga osmislili smo slijedeću kružnu turu: Lovranska Draga – Visoče - Babino sklonište – Suhi vrh – silazak preko prijevoja Vrata do Lovranske Drage.

    Suhi vrh (1333 m), smješten je na sjevernom dijelu njegova grebena koji se proteže od prijevoja Sedlo  do prijevoja Vrata u smjeru sjever – jug u dužini 1,5 km. Ovaj manji greben smješten je u podnožju glavnog vršnog grebena Učke i vrha Vojak. S ove grebenske staze, kao i sa samog vidikovca podno vrha pružaju se prekrasni panoramski vidici: na obalna i priobalna naselja, na Kvarnerski zaljev i otoke, kao i na veliki dio poluotoka Istre. Jednako tako, prekrasan je vidik na Rijeku, Grobničke Alpe i ...

  • Liganj-Lužinski breg-Gorica-Grnjač-Knezgrad-Liganj

    Subota, 11. travnja 2020.
    Nakon desetodnevne pauze, lijep i sunčan dan izmamio je ovu malu ekipa od tri člana u sastavu: Silvano, Franko i moja malenkost da u zaleđu Lovrana popnemo nekoliko manjih vrhova i napravimo kružnu turu: Liganj-Lužinski breg-Gorica-Grnjač-Knezgrad-Liganj. Ovo su vrhovi koje se ne ističu po svojoj visini, ali imaju odliku lakog pristupa i lijepih vidikovaca, a posebno se to odnosi na Lužinski breg, kao i na Grnjač koji nudi sasvim jedan novi i drugačiji kut pogleda na greben Učke i vrh Vojak.

  • Kružna tura: Ika-Dobreć-slap Rečina-vrh PEĆNIK-Poljane-Ičići-Ika

    Srijeda, 01. travnja 2020.
    Koronavirus Covid-19 sve nas je zatočio  u kuće. Nakon 20 dana izolacije, moj unuk Franko i ja odlučili smo se nakratko prošetati obroncima Učke, držeći se preporuka i uputa Nacionalnog stožera Civilne zaštite. Prvobitni plan bio je napraviti jednu kružnu turu od Ike preko Dobreća do Križa i silazak preko Poljana i Ičića do Ike. No, kako smo tu dionicu puta relativno brzo savladali, skovali smo novi plan i odlučili prošetati do slapa Rečina i produžiti put koritom Banjine te popeti se na Pećnik i zaokružiti turu silaskom preko Poljana i Ičića do Ike.

    Pećnik je vrh s nadmorskom visinom (641 m), smješten istočno od tunela Učka. Vrh se ne ističe svojom visinom, ali odlika mu je što je pristupačan s izuzetno lijepim vidicima jer mu je vrh okrugla travnata glavica i nije ometan drugim višim vrhovima. Vrh je označen geodetskim stupom na kojemu je ispisan naziv ...

  • «
  • 1 (current)
  • 2
  • 3
  • »