• Hridsko jezero-Hridski Krš - Krš Bogićevica od Katuna Bajrovića

    Petak, 24. rujan 2021.
    Tko se jednom nađe u zagrljaju planinskih vrhova Prokletija, taj se ponovo vraća njima. Takav je slučaj i sa mnom. Nakom prvog posjeta, nije proteklo ni 20 dana, ponovo sam na Prokletijama, ovog puta u nešto izmijenjenom sastavu: Renata, Jure i ja. U ovom osam dnevnom izletu i planinarenju popeli smo 9 slijedećih vrhova: Popadija (2.030 m), Karaula (1.915 m), Hridsko jezero (1.970 m), Hridski Krš (2.358 m), Bogićevica Krš (2.374 m), Maja E Harapit (2.218 m), Đeravica – (Djeverica) (2.656 m), Očnjak (2.185 m), Maja E Rops (2.501 m) te vrh Tromeđa (2.366 m).

     

     

     

  • Popadija-Karaula od pl. doma Karanfil-dolina Grebaje

    Srijeda, 22. rujan 2021.

    Vrh Karaula s nadmorskom visinom (1915 m) nalazi se iznad doline Grebaja između vrha Popadije i vrha Vezirove Brade. Iako, ne spada u visoke vrhove Prokletija, s vrha Karaule pružaju se prekrasni vidici na vrhove Karanfila i njemu bližih vrhova, kao što su Popadija, Talijanka, Volušnica i Vezirova Brada, na dolinu Grebaje i niz drugih viših vrhova Prokletija.

  • Uspon na Kom Kučki od Štavne

    Ponedjeljak, 30.kolovoz 2021.
    KOMOVI

    Pored Durmitora i Prokletija, Komovi su treća skupina najimpresivnijih i najveličanstvenijih planinskih lanaca u Crnoj Gori, ali zasigurno i Dinarskih Alpa. Nalaze se na istoku Crne Gore. Planinski masiv Komovi dug je 40 a širok 30 kilometara, sa svih strana okružen je prostranim travnatim visoravnima  na prosječnoj nadmorskoj visini od 1700 do 1900 metara. Štavna i Ljuban na sjeveru, Rogam na zapadu, Carine na jugu i Varda na istoku.

    Po površini koju zauzimaju, Komovi su relativno mali planinski masiv, gledano po visini njihovih vrhova spadaju među najviše i najimpresivnije planine Crne Gore. Masiv Komova sačinjava nekoliko vrhova, od kojih su tri najpoznatija.  Kom Kučki (2487 m) najviši je vrh Komova, Kom Ljevorečki (2469 m) i Kom Vasojevićki (2461 m).

    Nekada davno u početku to je bio samo Kom, ali 1878. godine plemenskom podjelom pašnjaka Komovi su podijeljeni na Kučki, Ljevorečki i Vasojevićki Kom, baš tako ...

  • Prokletije - Maja Rosit od karaule Zastan

    Utorak, 31. kolovoz 2021.
    Maja Rosit ili Rasni vrh s nadmorskom visinom (2524 m) najviši je vrh planine Bjelić koji pripada crnogorskom dijelu Prokletija i treći najviši vrh u Crnoj Gori iza Dobre i Zla Kolate. Ostali dijelovi planinskog masiva Bjelić se ne penju zbog složenosti krša, suše i neistraženih područja. Ovaj vrh svojim centralnim položajem izborio se za jedan od najboljih panoramskih vidika na vrhove Prokletija, kao što su grupa vrhova Karanfila, Komova, Kolata i drugih vrhova. Posebno se ističe nevjerojatan pogled na golemi masiv grupe Majet e Zabores (Zabores e Krasnices) dug 13 km i na dolinu Valbone.

  • Prokletije - Volušnica-Talijanka-Popadija od PD Karanfili (dolina Grebaje)

    Subota, 28. kolovoz 2021.
    U ovom našem 11-dnevnom boravku na području Prokletija i višednevnim izletima pokušat ćemo upoznati i vidjeti barem manji djelić prekrasne prirode kojom Prokletije obiluju. Nakon težih i zahtjevnijih izleta, kao što su Karanfili-Sjeverni vrh, Šuplja vrata, Maja Jezerce, Zla Kolata i Ravna Kolata, za ovaj planinarski izlet odabrali smo nešto lakšu kružnu rutu koja vodi od planinarskog doma Karanfili preko prostranih travnatih livada i vrhova Volušnice, Talijanke i Popadije i nazad do pl. doma Karanfili. Sa sva tri vrha pružaju se fantastični panoramski pogledi na okolne vrhove Prokletija. Posebno dominiraju pogledi na vrhove Karanfila – Sjeverni, Srednji, Južni vrh i Očnjak. Isto tako, otvaraju se lijepi pogledi na Karaulu, Trojan, Vezirova brada. U daljini neizostavan pogled na Maja Jezerce i Maja Rosit te ostale vrhove, jednom riječi- raj za planinare koji vole beskrajne planinske pejsaže.

  • Prokletije - Zla Kolata i Ravna Kolata od Vusanje

    Srijeda, 25. kolovoz 2021.

    Prokletije su najviši planinski lanac Dinarskih Alpi sa vrlo visokim i impresivnim vrhovima, koji sa svojima raznovrsnim oblicima daju izuzetnu ljepotu ovom gorju. Među te vrhove spadaju i Kolate, a koje se nalaze u Nacionalnom parku Prokletije. Naime, to su tri vrlo lijepa i razgledna vrha: Zla Kolata 2534 m - (albanski: Kollata e Keqe), Dobra Kolata 2526 m - (albanski: Kollata e Mirë)  i Ravna Kolata 2556 m (albanski: Maja e Kollatës). Prve dvije Kolate su pogranični vrhovi između Crne Gore i Albanije, ali spadaju u vrhove Crne Gore, dok je Ravna Kolata u potpunosti u Albaniji.

    Zla Kolata je najviši vrh u Crnoj Gori sa nadmorskom visinom od (2534 m). Zbog tradicije, službeno najviši vrh Crne Gore je vrh Bobotov Kuk na Durmitoru sa nadmorskom visinom od (2522 m).

  • Prokletije_ Karanfili - Sjeverni vrh - Šuplja vrata

    Ponedjeljak, 23.kolovoz 2021.
    Mala tročlana ekipa u sastavu Sergio Babić, Jure Ćurković i moja malenkost, odlučili smo se na 11-dnevni izlet i planinarenje u Crnoj Gori na području Prokletija u razdoblju od 22.08. do 01.09.2021. Za ishodišnu točku pohoda za sve izlete i planinarenje odabrali smo selo Vusanja 3,4 km udaljeno od centra grada Gusinja. Smještaj smo osigurali u prekrasnoj dolini Grebaje u objektu  EKO KATUN ROSI Old Tower. Ovaj Katun nudi smještaj u 10-ak lijepo uređenih i udobnih bungalova te u obiteljskim sobama u glavnoj zgradi, slobodan WiFi, restoran, zajednički salon, terasu, vrt i uslugu prijevoza iz/do zračne luke. Povoljne cijene smještaja, izvanredna hrana, a iznad svega uslužno i ljubazno osoblje koje svakom gostu želi ugoditi da se osjeća kao u vlastitom domu. Svakom putniku, dobronamjerniku, turistu ili planinaru koji se nađe na ovom području, preporučujem ovaj Eko Katun Rosi - neće biti razočaran.

  • USPON NA BOBOTOV KUK - ruta_ Sedlo - jezero Zeleni vir - Bobotov kuk - Ledena pećina - Stari mlin-Pitomina – Katun Neviđeno

    Utorak, 26. lipnja 2012.
    Bobotov Kuk (2523 m)
     predstavlja najviši vrh  Durmitora a ujedno je i najviši vrh Crne Gore. Bobotov kuk zajedno sa vrhovima Bezimeni Vrh (2487 m) i Đevojka (Soa, 2440 m) sačinjava najviše stijene Durmitora zvane Soa Nebeska, što u prijevodu znači “Podupirač neba”. Nalazi se u Nacionalnom parku Durmitor. Planina je smještena na sjevernom dijelu Crne Gore i kao većina Dinarida kojima pripada, izgrađena je od vapnenca.

    Durmitor je, u širem smislu, naziv za planinski lanac, a ujedno i Nacionalni park, koji se prostire na površini 39 000 četvornih metara. Na ovom relativno malom prostoru koncentrirano je veliko bogatstvo raznolikih prirodnih ljepota – 48 planinskih vrhova iznad 2000 m nadmorske visine, 18 planinskih jezera, 5 impresivnih riječkih kanjona (Tara, Piva, Komarnica, Sušica i Draga), duboke doline, travnate visoravni, vodopadi, raznoliki biljni i životinjski svijet.

  • Na putu od Žabljaka do Lovrana

    Četvrtak, 28. lipnja 2012.
    Sedmi dan našeg izleta i planinarenja u B i H-u i Crnoj Gori predviđen je u jutarnjim satima za posjet Đurđevića mostu  na Tari, od kuda je prekrasan vidikovac na kanjon Tare, zatim zajednički ručak na Pitominama kod obitelji Šibalić. Pakiramo se, napuštamo hotel, smještaj stvari u autobus, zatim slijedi doručak, potom vožnjom autobusom 22 km do Đurđevića mosta na Tari.

    Đurđevića most na Tari je izuzetno graditeljsko djelo moderne arhitekture, simbol kanjona rijeke Tare, izgrađen između sela Budečevica i Trešnjica. Veliki betonsko lučni most projektovao  je jedan od najvećih građevinskih stručnjaka Kraljevine Jugoslavije, ing. Mijat S. Trojanović. Građen je od 1938 do 1940 godine. Kada je dovršen, bio je najveći cestovni most od armiranog betona u Evropi. Dužina mosta iznosi 365 m, ima 5 lukova, a najveći ima raspon 116 m, a visok je 150 m

    U vrijeme Drugog svjetskog rata, da bi spriječili prelazak neprijateljskih ...

  • Uspon na Savin kuk – vrh Kulina

    Srijeda, 27. lipnja 2012
    Savin kuk,
    pored Bobotovog kuka je najpoznatiji i najprepoznatljiviji vrh na Durmitoru, i jedan je od prvih markiranih uspona. Prva markacija postavljena je 1935 godine, vodila je od Crnog jezera, izvora Točak - Mioč poljane, Korita, Savine vode do vrha Savinog kuka. Sam vrh se zove „Kulina“. Savin kuk je jedan  od najposjećenijih vrhova jer se može doći  žičarom  - samo stotinu metara ispod vrha, u neposrednoj blizini izvora Savina voda. 

    Ime Savin Kuk dobilo je po Rastku Nemanjiću. Njegovo duhovno ime bilo je Sava, a proglašen je svecem (sveti Sava). Često je posjećivao Durmitor i Savin Cuk. Kažu da mu je to bio najdraži vrh. Prema legendi, izvor Savina voda (2212 m) nastao je čudom Svetog Save koji je štapom napisao križ na zemlji i voda se pojavila. 

    Svake godine na Ilindan - 2. kolovoza, ljudi se penju na izvor u nadi da će im ...

  • Uspon na Prutaš ruta: Todorov Do – Prutaš – Dobri dol

    Ponedjeljak, 25.lipnja 2012.
    Autobusnom vožnjom od hotela Bjelobor na Žabljaku preko Sedla 20_ak kilometara dolazimo na Todorov do ( 1750 m) od kuda započinjemo uspon na Prutaš.
    Prutaš se smjestio na zapadnom dijelu Durmitorskog masiva sa nadmorskom visinom (2393 m) spada među najviše vrhove Durmitora. Za njega se može reći da je jedinstven i poseban vrh. Sa njegove zapadne strane uzdižu se visoke vertikalne litice naborane, kao snopovi pruta ili šiba, po čemu je, naravno, i dobio ime. U podnožju prostire se sipar do zelenih padina. S druge strane odlikuje se blagim i travnatim padinama prepune cvijeća, što ovoj planini daje posebnost.

    S Todorovog dola krećemo markiranom stazom i to od vrela „Pištet“ i korita za napajanje blaga. To je najkraći put za uspon na Prutaš. Tu je i malo jezerce ili lokvina sezonskog karaktera, a nešto malo dalje vidi se pastirska koliba. „Todorov do“ je visoravan koja se pruža ...

  • Rafting na rijeci Tari

    Subota, 24. lipnja 2012.
    Rafting na rijeci Tar
    i kroz najdublji kanjon u Evropi predstavlja doživljaj sa kojim se malo koji može usporediti. Tara na svom putu od Komova dugačka je 144 km, a nastaje od sliva rijeka Opasnice i Veruša, spajajući tok sa Pivom do rijeke Drine. Kanjon je dug 78 km i njegov najdublji dio je 1300 m,  što ovaj kanjon čini drugim u svijetu poslije Kolorada u SAD_u. Tara se smatra najljepšom i najbistrijom rijekom u Evropi,stoga, je nazivaju „Suza Evrope“. Posljednjih 18 km ove rijeke, prije nego Piva i Tara postanu Drina najuzbudljiviji je dio raftinga sa oko 20 brzaca i bukova.

    Od mnoštvo osobenosti Tare posebno mjesto zauzimaju njeni bukovi. Huk nekih većih bukova se čuje i na samim ivicama kanjona. Od preko 40 bukova najpoznatiji su Djavolje lazi, Sokolovina, Bijeli kamen, Gornji i Donji tepački buk i dr. Tara je 1977. godine uvrštena ...