Planinski vrh Ferlacher Horn (slovenski Grlovec), s nadmorskom visinom od 1840 m, sastavni je dio planinskog lanca Karavanke, iako je izdvojen od glavnog grebena. Ovaj karakterističan i prepoznatljiv vrh odlikuje se strmim padinama na sjeverozapadnoj strani, koje se gotovo okomito spuštaju u klanac Kotle iznad naselja Ferlach, dok je druga strana blaža i prekrivena šumom sve do samog travnatog vrha. Na zapadnoj strani nalazi se duboki klanac Loiblbach / Borovnica, a najslikovitiji dio kanjona poznat je kao Tscheppaschlucht.
U donjem dijelu planine nalaze se brojne alpske livade i farme. Mnoge alpske ceste uspinju se vrlo visoko, ali su zatvorene za javni promet; korištenje je dopušteno samo mještanima koji pristupaju svojim farmama i planinskim pašnjacima. Uspon na vrh Ferlacher Horn (Grlovec) moguć je iz više smjerova, a zajedničko svim stazama je to što su nezahtjevne, dobro označene i svrstane u težinu T2 prema švicarskoj planinarskoj ljestvici. Za ovaj uspon odabrali smo stazu koja vodi od gostionice Deutscher Peter
Vrh Ferlacher Horn / Grlovec (1840 m) izdvojeni je vrh i nalazi se u sjevernom lancu Karavanke. Zato je pogled s njegovog vrha vrlo lijep, posebno na dugi lanac Košute, prema dolini rijeke Drave i Ferlachu, Klagenfurtu, također prema zapadu, na najviše planine Karavanke.
PRISTUP VOZILOM (do početne točke pohoda)
S autoceste Ljubljana – Jesenice treba skrenuti desno – izlaz Ljubelj/Tržič. Preko graničnog prijelaza Ljubelj nastaviti vožnju u smjeru Celovca / Klagenfurt. Nakon prijeđenih 7 km dolazi se do pansiona Deutscher Peter, ishodište pohoda za Ferlacher Horn. Tu su dva odvojena parkirališta ispred i iza pansiona, gdje se može parkirati više automobila.
Lat/Lon: N46 28.726 E14 15.351
ISHODIŠTE POHODA – SMJER KRETANJA (s karakterističnim putnim točkama)
Za ovaj planinarski izlet ishodišna točka pohoda je Gasthof Pension Deutscher Peter (700 m), 1. raskrižje putova: desno Waidisch - ravno Ferlacher, 2. raskrižje: desno Franzbauer - ravno Ferlacher Horn i Waidisch, 3. raskrižje: desno Franzbauer i Waidisch - lijevo Ferlacher Horn, vrh Ferlacher Horn (1840 m). Silazak istim putom uspona do Pensiona Deutscher Peter (700 m).
Izvod iz analize gpx traga
OPIS PUTA
Ishodišna točka pohoda na Ferlacher Horn započinje od parkirališta pored Pensiona Deutscher Peter. Staza započinje u smjeru juga, glavnom asfaltnom cestom 480 m do smjerokaza (Ferlacher Horn, 3:30 h), tu skrećemo lijevo na markiranu planinarsku stazu oznake 603 (03). Ova staza koja vodi do vrha Ferlacher Horn / Grlovec (1840 m) sastavni dio Južnoalpskog puta (također poznat kao Austrijski dugolinijski pješački put 03 ). Stoga je na putokazu uz broj staze dodan i broj (03).
Ruta kreće od Bad Radkersburga do Silliana, duga je oko 500 km i prati južnu granicu saveznih država Štajerske, Koruške i Tirola (Istočni Tirol). Od krajnje točke postoji mogućnost nastavka pješačenja kroz Dolomite do Bolzana (dodatnih 160 km). Ova staza je dio puta Julius Kugy-Alpine trail te Panoramaweg sűdalpen.
Parkirališta pored Pensiona Deutscher Peter - pripreme za pohod
Smjerokaz koji nas upućuje na skretanje lijevo na markiranu planinarsku stazu. Na istom stupu dodane su oznake- Julius Kugy-Alpine trail te Panoramaweg sűdalpen.
U nastavku puta, staza (kolni put) vodi uz korito potoka bogato vodom s puno kaskada i manjih slapova po ispranim kamenim pločama i kotlinama. Nakon 35 minuta laganog hoda i prijeđenih 1,3 km, napuštamo korito potoka. Ulazimo na stazu koja skreće oštro lijevo i započinje stmiji uspon po kraćim serpentinama kroz šumu, sve do izlaska na šumsku - makadamsku cestu, na kojoj se nalazi raskrižje planinarskih putova.
S asfaltne ceste ulazimo na stazu koja vodi kolnim putom uz potok
Trenutak užitka u ispijanju hladne izvorske vode
Potok obiluje s puno kaskada i manjih slapića
Raskrižje: desno se odvaja put za Waidisch (3:15), mi nastavljamo ravno za Ferlacher Horn (2:30)
Od ovog raskrižja slijedimo stazu nešto položeniju, koja vijuga kroz borovu šumu te nakon tridesetak minuta hoda ponovo izlazimo na makadam-šumsku cestu, gdje nas je dočekalo još jedno križanje.
Na položenijem dijelu staze, nešto slabije vidljiva, ali je dobro markirana, pa nema poteškoća pri slijeđenju iste.
Raskrižje - desno odvaja se staza za: Franzbauer i Eselsattel, ravno Ferlacher Horn i Waidisch
Mi nastavljamo ravno šumskom cestom, blago polegnutom i nakon 10-ak minuta, staza skreće lijevo na šumski planinarski put. S ovog dijela staze stidljivo se otkriva sjeverni greben Košute.
Od prethodno spomenutog raskrižja, slijedimo šumsku cestu 250 m do mjesta gdje se pješačka staza odvaja lijevo i nastavlja kroz šumu.
Staza naprijed u početku se strmo penje, ali onda nagib popušta i staza nas ubrzo dovodi do proplanka, nakon čega izlazimo na cestu. Nakratko slijedimo šumsku cestu, zatim skrećemo lijevo na stazu koja paralelno prati cestu, a nakon toga staza se strmije uspinje do golog proplanka (posječena mnoga stabla ariša) od kuda se lijepo vide sjeverne padine lanca Košute.
Od ove točke započinje strmi uspon uz duže, višestruke serpentine kroz crnogoričnu šumu, sve do slijedećeg i zadnjeg raskrižja planinarskih putova. U to točki spaja se staza koja dolazi od Franzbauera, a zatim obje nastavljaju zajedno do vrha Ferlacher Horn.
Raskrižje: desno Franzbauer i Waidisch - lijevo Ferlacher Horn
Od ovog križanja slijedi kraći uspon do izlaska na greben, od kuda se otvaraju prekrasni vidici na Ferlach, rijeku Dravu i dio klagenfurtske kotline.
U nastavku, dobro markirana staza vodi po samom grebenu, od kuda se neprekidno izmjenjuju lijepi pogledi na Ferlach, rijeku Dravu i Klagenfurt. Najveći dio grebena prekriven je tvrdim i ugaženim snijegom stoga, nisu potrebne dereze. Na ovom grebenskom dijelu staze nailazimo na puno mjesta na isčupana, vjetrom srušena stabla. Na tim mjestima trebalo se provlačiti ispod stabala, preskakivati ili obilaziti. Sve što se više približavamo vrhu, šuma postaje sve rjeđa i niža iz koje se izlazi na golu travnatu padinu i dalje po njoj do vrha Ferlacher Horn na kome je veliki križ.
Neke od manjih prepreka. Zanimljivo je primjetiti da su markacije oko stabla omotane crveno-bjelim ljepljivim trakama.
Pratimo stazu prekrivenu snijegom sve do izlaska na završni travnati uspon do vrha
Kada se izađe iz šumskog pojasa, slijedi kraći uspon do vrha
Konačno, dolazak na vrh Ferlacher Horn / Grlovec
Video snimka uspona na Ferlacher Horn - Grlovec
Zajednička fotografija na vrhu Ferlacher Horn / Grlovec (1840 m)
Vrh je označen velikim križom, pored kojeg se nalazi metalna kutija s upisnom knjigom. Geografski gledano Ferlacher Horn / Grlovec izdvojen je od glavnog grebena Karavanki, a uzdiže se na njenom sjevernom dijelu. Zato je panoramski pogled s ovog vrha vrlo lijep. S vrha se pruža prekrasan pogled na Karavanke, dio Julijskih i Karnijskih Alpa. Prema sjeveru i sjeverozapadu uočavamo dolinu Drautal i većinu planina iznad spomenute doline.
Od vrha – Ferlach, rijeka Drava i Klagenfurt u pozadini visoke ture (Hohen Tauern)
Izrazito lijepi pogled se pruža na 12 km dug lanac Košute s njene sjeverne strane
Neki od najizrazitijih dobro poznatih vrhova su: Begunjščica, Vrtača i Stol / Hochstuhl
Od zapada na ljijevo su vidljivi: Mali i Veliki Obir, Setiče, Olševa, Raduha i na desno delelič grebena Košute
Na vrhu smo napravili dužu pauzu kako bi uživajući u dobrom društvu, lijepom i sunčanom danu te prekrasnim panoramskim vidicima. Nakon toga nastavili smo silazak istim putom uspona, uz povremena kraća zastajkivanja radi fotografiranja.
Opušteni i odmoreni nastavljamo silazak do Gasthof Pension Deutscher Peter
Pri silasku kroz bukovu šumu, staza prekrivena suhim lišćem, hoda se kao po tepihu
Kraj rute, presvlačenje te povratak doma
U nastavku slijedi: gpx tragovi na Google Earthu, na topo karti, Vertikalni profil staze, 3D profil staze te link – album fotografija koje nisu obuhvaćene blogom.
Gpx tragovi na Google Earthu
Gpx tragovi na topo karti
Vertikalni profil staze
Vertikalni profil staze
3D-profil staze
ALBUM FOTOGRAFIJA