Srijeda, 30. travnja 2014.
Poslije duže planinarske neaktivnosti, uzrokovane lošim (kišnim) vremenom, napokon smo se vratili planinama. Na putu prema Dalmaciji, iskoristio sam priliku i lijepo vrijeme i popeo se na ZIR. Zir je izdvojeno – usamljeno brdo pri kraju Ličkog polja visoko svega 850 m. Zbog svog usamljenog položaja, svaki putnik, koji je prolazio autocestom Zagreb – Split nije mogao, a da ne zapazi impozantne stijene koje se okomito izdižu iznad šumskog zelenila, kao da izranjaju iz Ličkog polja, kao otok iz mora. To je jedan od razloga da ga u zadnje vrijeme posjećuje sve više planinara, a uvršten je u Hrvatsku planinarsku obilaznicu i obilaznicu Lički gorski biseri. Sa vrha Zir otvoren je pogled u svim smjerovima.
Pogled na Zir (850 m)
Pogled na Zir iz daljine Ličkog polja
PRISTUP AUTOMOBILOM (do sela Trkulje)
Na državnoj cesta D50 iz pravca Gospić prema Gračacu treba skrenuti lijevo u mjestu Raduč. Na mjestu skretanja nema putokaza, ali to je jedino mjesto sa vidljivim proširenjem ( 20 m asfaltirano ) i dalje nastaviti dobrom makadamskom cestom. Okvirno na polovini puta cesta presijeca željezničku prugu i nakon 5 km dolazi se do smjerokaza koji upućuje lijevo za Zir i Trkulje. Dalje makadamom nastaviti još 1 km do zaselka Trkulje, od kuda i započinje uspon na vrh Zira. Mogući su i drugi prilazi: Državna cesta D50 u mjestu Sv. Rok skretanje prema Lovincu, iz Lovinca lijevo do smjerokaza, gdje se skreće lijevo za selo Račić i Pavičić nastaviti po dobroj makadamskoj cesti do podvožnjaka ispod autoceste A1 i dalje nakon 100 m desno za Zir i Trkulje. Također, je moguć pristup sa autoceste A1 na čvoru – izlaz Gornja Ploča. Nedaleko, od naplatnih kućica treba skrenuti desno prema Lovincu i ispod podvožnjaka autoceste A1 dalje do 1 km do Zira i zaselka Trkulje.
Smjerokaz – gdje se skreće lijevo (1 km) u pravcu Zira i Trkulje
ISHODIŠTE POHODA – SMJER KRETANJA (s karakterističnim putnim točkama)
Zaselak Trkulje (610 m), vrh Zir (850 m), i povratak istim putom do zaselka Trkulje (610 m). Ukupna dužina staze 2,8 km. Vrijeme gpx traga 1 h i 15 minuta. Mininalna visina 609 m, maksimalna 850 m. Visinska razlika pri usponu 274 m, pri silasku 271 m. Visina polazišta 610 m. Visina odredišta 850 m. Prosječan nagib 29%.
Izvod iz analize grx traga
Ispred kuće Nikole Trkulje krenuo sam u 17 h i 10 minuta, nakratko, šumskom cestom, a potom dobro ugaženom stazom kroz šumu, koja izlazi na travnati dio staze. U ovom prvom dijelu staza je lagano polegnuta i dobro markirana, sve do dolaska do pećine – špilje.
Kroz šumu
Travnati dio staze
Nakon desetak minuta hoda i prijeđenih 900 metara dolazim do pećine (špilje) u koju ne pokušavam niti zaviriti, a kamoli ući.
Špilja pored planinarske staze
Od ove špilje, staza prolazi kroz šumu hrasta i graba, uspinjući se postupno sve do izlaska na greben od kuda se otvaraju lijepi vidici prema Ličkom polju i vrhovima Velebita.
Pogled sa grebena na vrhove Velebita
Uspon po grebenu
Na grebenu prije dolaska u podnožje vršne stijene
U nastavku staza je položena, sve do podnožja okomitih visokih stijena Zira, od kuda je veličanstven pogled na kamene vršne gromade. Od ovog mjesta staza se znatno oštrije uspinje, i zahtjeva dodatni oprez - obzirom, da je u toku dana u nekoliko navrata padala kiša, a i sunce se povremeno pojavljivalo - ( kako to meteorolozi nazivaju – promjenjivo oblačno sa povremenim pljuskovima i sunčanim razdobljima), tako je obilježen i ovaj dan. Na tom dijelu staze na dva mjesta postavljene su sajle, koje su ovog puta dobro doše i omogućile lakši uspon i spust, obzirom da su stijene mokre i skliske.
U podnožju stijena
Mokra i skliska staza prati me sve do vrha
Postavljena sajla ispod samog vrha
Na vrh Zira (n/v 850 m) dolazim za 40 minuta, točnije točno u 17 h i 50 minuta. Vrh Zir kontrolna je točka Hrvatske planinarske obilaznice kao i kontrolna točka obilaznice - Lički gorski biseri, stoga, je dobro posjećen. Na vrhu se nalazi kutija sa upisnom knjigom i pečatom. Sam vrh je označen manjim šiljkom. S obzirom da se radi o usamljenom vrhu pogled se pruža na sve strane. Usprkos, ne idealnom vremenu vidik je prekrasan na južni i srednji dio Velebita, djelomično se vidi i sjeverni dio Velebita, te posebno Ličko polje i autocesta. Pogled je malo narušen sumaglicom, ali ništa ne može pokvariti izniman doživljaj – uživanje na vrhu Zira. Neizostavna fotka sa vrha Zir.
Na vrhu Zira
Sa vrha posebno pažnju plijeni njegova vršna okomita stijena okrenuta prema jugu. Pravi izazov za penjače – alpiniste
Pogled prema istoku Ličkim i Bosanskim vrhovima
Pogled na greben
Na vrhu se zadržavam svega 10 minuta, a potom nastavljam spust uz povremena zaustavljanja i fotografiranja. Pri spustu trebalo je više opreza, nego pri usponu, obzirom na mokre stijene, kao i na ostali dio staze. Do sela Trkulje dolazim u 18 h i 34 minute.
Ispred Nikoline kuće – koza pazi na nemirne i zaigrane kozliće
Jadranka s Nikolom Trkuljom
Koza – majka pažljivo gleda što joj kozlić radi
U nastavku slijedi: vertikalni profil staze, gpx tragovi na Google Earthu i na topo karti, te slideshow albuma fotografija.
Vertikalni profil staze
Gpx tragovi na Google Earthu. Plava linija - kolni pristup, žuta linija planinarska staza - trasa uspona
Gpx tragovi na topo karti
3 D profil